Jak dbać o jedwab

Prezentowane w muzeach w Tajlandii jedwabie liczą niekiedy kilkaset lat. Mimo sędziwego wieku, użytkowania i prania tkaniny te zachowują swój pierwotny kształt oraz kolory, które nie płowieją. Czyżby więc tych sukien, kubraków, szali, chust czy poszewek nie imał się czas?

Tajski jedwab należy do jednych z najlepszych gatunkowo na świecie. Jest miękki, delikatny, z połyskiem. Jako że tkany jest wyłącznie ręcznie na tradycyjnych drewnianych krosnach, odznacza się lekko chropowatą strukturą z węzłowatymi nitkami, niekiedy z nieznacznymi zaciągnięciami.

Do farbowania włókien używa się naturalnych składników: liści, przypraw, kwiatów, kory, a dla zaakcentowania głębi czerwieni, oranży lub brązów także gwoździ.

W ten sposób powstaje tkanina najwyższej jakości, o którą warto należycie dbać. Jednak bez obaw, nie jest to ani skomplikowane, ani pochłaniające mnóstwo czasu. Przy niewielkim nakładzie pracy zakupione wyroby jedwabne zachowają swoje pierwotne właściwości i będą służyły latami. Tym bardziej, że przecież z upływem czasu brudzą się i pochłaniają zapachy. Poniżej więc kilka rad co do sposobu prania i suszenia.

Wybory z naturalnego jedwabiu, a więc z włókna zwierzęcego (jak i wełna), pierze się bardzo ostrożnie. Aby nie utraciły kolorów i kształtów, należy je prać wyłącznie w rękach w letniej wodzie (temp. do 40 stopni C), z dodatkiem delikatnego środka piorącego (bez wybielaczy!). Jedwabiu podczas prania nie pocieramy, dlatego najlepiej najpierw tkaninę namoczyć. Szale, chusty, poszewki i odzież pierzemy zawsze osobno. Po wypraniu płuczemy również ręcznie w letniej wodzie (temp. do 40 stopni C), a następnie bardzo delikatnie wyciskamy. Ostatnim etapem jest suszenie. Suszymy zawsze w pozycji poziomej, rozkładając tkaninę na płaskiej powierzchni, np. na ręczniku, w temperaturze pokojowej.

Warto również pamiętać, że wirowanie w pralce, wykręcanie, rozkładanie na kaloryferze (zimnym lub gorącym) oraz wieszanie mokrej tkaniny na wieszaku może bezpowrotnie zniszczyć jej strukturę.

A warto o tym pamiętać, bo szkoda byłoby pozbyć się rzeczy tak unikalnej i bez wątpienia pięknej.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe